A koronavírus elleni vakcinák veszélyei

2022.01.01

A COVID-19 oltások érzékenyebbé tehetik a vakcinázottakat, a nem oltottaknál.

Forrás: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ijcp.13795

Az International Journal of Clinical Practice október végén megjelent tanulmánya alapján:

Az antitestek aktivizálását célzó COVID19 vakcinák sokkal súlyosabb betegségre hajlamosíthatják a vakcinát kapó betegeket, mint ha nem vakcinázták volna őket.

A SARS, MERS és RSV elleni vakcinákat még soha nem hagyták jóvá, és az ilyen vakcinák kifejlesztése és tesztelése során keletkezett adatok komoly aggodalomra adnak okot: azt az oltóanyagot, amelyet empirikusan a hagyományos megközelítés alapján terveztek (amely módosítatlan vagy minimálisan módosított koronavírus víruscsúcsból áll az antitest védelem kiváltására), legyen szó fehérjéből, vírusvektorból, DNS-ből vagy RNS-ből készült változatról, a bejuttatási módszertől függetlenül az antitestfüggő (ADE) révén súlyosbíthatják a COVID-19 betegséget. Ez a kockázat nincs eléggé fókuszban a COVID-19 vakcinakísérletek klinikai vizsgálati protokolljaiban és beleegyezési formanyomtatványaiban is eléggé homályos ahhoz, hogy a beteg figyelmét elkerülje és így elmarad a kísérleti alanyok valóban megalapozott beleegyezése.

A vizsgálat következtetései és a klinikai következmények

Az ADE specifikus és jelentős COVID-19 kockázatát jól láthatóan és mindentől függetlenül kellett volna nyilvánosságra hozni. Bejelenteni a vakcinakísérletekben jelenleg részt vevő kutatóknak, valamint azoknak, akiket a vizsgálatokba toboroznak, és az oltás jóváhagyása után a jövőbeni betegeknek is az etikai normák és a tájékozott beleegyezés érdekében.

1 A COVID-19 VAKCINÁK ALKALMAZÁSI KOCKÁZATA

Hogy a vakcinák súlyosbítják a betegség lefolyását, már korábban megfigyelték a légúti syncytialis vírus (RSV), a dengue vírus és a kanyaró elleni vakcinákkal oltott embereknél, a SARS és MERS vírusok, valamint a macska koronavírus esetében is. Ezek szoros kapcsolatban állnak a COVID-19 betegség kórokozójával, a SARS ‐ CoV2-vel. Ennek a fokozásnak az immunmechanizmusai mindig tartalmaznak antitesteket, a közvetlen antitestfüggő fokozódástól kezdve az antitestek immun komplex képződéséig, bár különféle összehangolt sejtes válaszok kísérik, például Th2 T-sejtek torzulása. Nevezetesen mind a semlegesítő, mind a nem semlegesítő antitestek érintettek. Egy nemrégiben készült tanulmány az IgG által közvetített akut tüdőkárosodást mutatta ki in vivo SARS-al fertőzött makákókban, amelyek korreláltak egy vakcina által kiváltott, semlegesítő antitestválasszal. A tüdő gyulladása és szövetkárosodása ebben az állatmodellben összefoglalta a betegségben szenvedő SARS-fertőzött betegek tüdejében fellépő gyulladást és szövetkárosodást. Az idő lefutása is hasonló volt, a legsúlyosabb kár késleltetett módon következett be szinkronban az immunválasz felgyorsulásával. Figyelemre méltó, hogy a semlegesítő antitestek kontrollálták a vírust az állatban, de ezután súlyos, szövetkárosító, gyulladásos reakciót váltottak ki a tüdőben. Ez hasonló profilú, mint korábban az RSV-vakcináknál tapasztalt immun komplex által közvetített betegségben, ahol a vakcinák halálos fokozott RSV-betegségnek engedtek el, antitest-vírus immunkomplexek képződése miatt, amelyek káros, gyulladásos immunválaszokat váltottak ki. Hasonló a COVID ‐ 19 betegek klinikai lefolyásához is,akiknél súlyos COVID-19 betegség társul az anti-SARS-CoV-2 szérum antitestek kialakulásával9 a titerekkel, amelyek közvetlenül korrelálnak a betegség súlyosságával. 10 Ezzel szemben a gyorsan gyógyuló alanyok alacsony vagy egyáltalán nem rendelkeznek anti-SARS ‐ CoV ‐ 2 szérum antitestekkel. 11.

Az antitestek, specifikusan semlegesítő antitestek kiváltása a jelenlegi SARS-CoV-2 vakcinajelöltek célja. Az előzetes bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a betegség oltás által kiváltott, antitestfüggő fokozása (ADE) valószínűleg bizonyos mértékben előfordulhat a COVID-19 vakcinákkal, vertikálisan konzisztens a főemlősökön végzett ellenőrzött SARS-vizsgálatoktól a klinikai megfigyelésekig a SARS-ban és a COVID-19-ben. Így egy véges, nem elméleti kockázat nyilvánvaló az orvosi szakirodalomban, miszerint a SARS-CoV-2 vírustüskéből álló és SARS-CoV-2 anti-antitesteket kiváltó vakcinázójelöltek, legyenek azok semlegesítőek vagy sem, az oltottakat nagyobb kockázatnak vetik alá súlyosabb COVID ‐ 19 betegség esetén, amikor keringő vírusokkal találkoznak. A korábbi SARS-oltások egereken végzett vizsgálatai valóban felfedték ezt a pontos fenotípust,négy emberi oltójelölt semlegesítő antitesteket vált ki és védelmet nyújt a SARS-fertőzés ellen, de az így beoltott állatok vírusos ismételt fertőzése immunopatológiai tüdőbetegséget eredményez.5 Függetlenül attól, hogy a SARS / MERS oltójelöltek a preklinikai modellekben általában magas gyulladásos morbiditással társított ADE-t mutattak be, akadályozva a klinikára jutást. A nem emberi főemlősökben előforduló betegség, valamint a sejtek vírusfertőzésének 4 , 12 SARS ADE-jét egyértelműen specifikus antitest-célzott SARS vírustüske-epitópokra térképezték fel. 6 Ez a jelenség a vakcina-platformok sokaságában következetes volt, beleértve a DNS-t, a vektorprímeket és a vírusszerű részecskéket (VLP), függetlenül az oltási módszertől (orális, intramuszkuláris, szubkután stb.). Ismeretlen változó az, hogy ez a szövetkárosodás mennyi ideig tarthat, ami tartós morbiditást eredményezhet (pl. Hasnyálmirigy-károsodásból eredő cukorbetegség 7 ).

A COVID ‐ 19 vakcinákra vonatkozó jelenlegi adatok korlátozottak, de egyelőre nem tárják fel a betegség ADE bizonyítékát. A Moderna mRNS-1273 vakcinájának nem humán főemlős vizsgálata kiváló védelmet mutatott, detektálható immunopatológia nélkül. 13 Több vakcina 1. fázisú vizsgálata nem számolt be immunopatológiáról azoknál az egyéneknél, akik a jelölt oltásokat kapták. Ezek az alanyok azonban valószínűleg nem találkoztak még keringő vírussal. 14Mindazonáltal az eddigi összes preklinikai vizsgálatot a Wuhan vagy a vírussal szorosan rokon törzsekkel végezték, míg a mutáns D614G vírus a legelterjedtebb keringő forma. Számos megfigyelés azt sugallja, hogy ez az alternatív forma antigénileg megkülönböztethető a Wuhan-származéktól, nem annyira összetételében, hanem a vírustüske konformációjában és a semlegesítő epitópok kitettségében. 15- - 18-Hasonlóképpen, az oltóanyagjelöltek 1. és 2. fázisú klinikai vizsgálatait csak az immunogenitás, mint hatékonysági végpont köré tervezték, és nem úgy tervezték, hogy rögzítsék az egyének keringő vírusnak való kitettségét az oltás után, amikor az ADE / immunopatológia kialakulását tervezik. Így az ADE bizonyítékok hiánya a COVID-19 oltási adatokból eddig nem mentesíti a kutatókat a fokozott betegség kockázatának nyilvánosságra hozatala alól a vakcinakísérlet résztvevői előtt, és reális, nem elméleti kockázat marad az alanyok számára.

2 KIHÍVÁSOK A TÁJÉKOZTATÓ HOZZÁJÁRULÁSHOZ A COVID-19 VAKCINATANULMÁNYOKHOZ

A vakcinakísérletekhez kapcsolódó megalapozott beleegyezési eljárások általában magukban foglalják az olyan nagyon kicsi kockázatok nyilvánosságra hozatalát, mint az injekció beadásának helyén fellépő reakciók, a korábbi, nem rokon oltások / vírusok ritka kockázatait , például a sertésinfluenza Guillain-Barre-szindrómáját (amely érdeklődés valószínűleg az Astra Zeneca iránti érdeklődés mögött rejlik). legutóbbi oltóanyag transzverzális myelitis esemény) és általános nyilatkozatok az idioszinkratikus szisztémás nemkívánatos események és a halál kockázatáról. A kutatások résztvevőit érintő, a biológiai mechanizmusból eredő specifikus kockázatok ritkán szerepelnek, gyakran az alkalmazhatóságuk kétértelműsége miatt. 19.

A COVID-19 vakcinakísérletek aláírt beleegyező űrlapjai adatvédelmi aggályok miatt nem nyilvánosak. Klinikai helyenként változóak is, és az alapjául szolgáló minta beleegyezési formanyomtatványokat csak a vizsgálat befejezése után kell nyilvánosságra hozni, ha egyáltalán. Ezek az engedélyezési űrlapok azonban általában nagyon hasonlóak a vizsgálati protokollok "A résztvevőkre jelentett kockázatok" szakaszához, amelyeket a Pfizer, a Moderna és a Johnson & Johnson nyilvánosan tett közzé COVID-19 vakcinakísérleteik során ( 20).& Kiegészítés). Mivel ez a három vakcina reprezentálja a tesztelt vakcinák sokféleségét, nagyon valószínű, hogy az ezekből a protokollokból levezetett beleegyező nyilatkozat hasonló vagy azonos a jelenleg folyó vakcinakísérletek bármelyikével vagy azokkal. Mindhárom protokoll megemlíti a vakcina által okozott betegség fokozásának kockázatát, de mindhárman ezt a kockázatot utoljára vagy utolsóként sorolják fel a kockázatok listáján, az Ad26-Cov2 vektor, általában az adenovírus vektorok, általában az oltás kockázatai után, a terhesség és a fogamzásgátlás kockázatai (amelyekről azt mondják, hogy "ismeretlenek"), a vérvétel kockázatai és az orrvessző minták gyűjtésének kockázatai (a Johnson és Johnson oltás esetében), allergia, ájulás, helyi injekciós reakció után,a Moderna vakcina általános szisztémás mellékhatásai és laboratóriumi rendellenességei, valamint a helyi injekciós reakciók és a Pfizer vakcina általános szisztémás mellékhatásai után. Ezen túlmenően, Moderna, Johnson és Johnson is "elméletinek" nevezi a vakcina által kiváltott betegség fokozásának kockázatát. Végül a kockázatra hivatkozva Pfizer és Moderna megemlíti az oltások által kiváltott RSV-vel és dengue-betegséggel, valamint a macska koronavírussal (Pfizer) és a kanyaróval (Moderna) szembeni betegség fokozásának előzetes bizonyítékát, azonban a SARS és a MERS nem szerepel. Johnson és Johnson a SARS-ról és a MERS-ről tárgyalnak, de szokatlan tudományos érveket fogalmaznak meg arról, hogy az oltás által kiváltott betegség fokozódása a nem semlegesítő antitestek és a Th2-ferde sejtválaszok miatt következik be, és hogy az Ad26 oltás nem mutat ilyen profilt.Az AstraZeneca, valamint Johnson és Johnson üres hozzájárulási űrlapjai online is elérhetők a https://restoringtrials.org/2020/09/18/covid19trialprotocolandstudydocs/ címen, és bár az AstraZeneca űrlap egyértelműen feltárja az ADE konkrét kockázatát, a közzététel utoljára szerepel csak egy mellékelt adatlapon kockáztat. Összességében a Pfizer, a Moderna, valamint a Johnson & Johnson protokolljainak bizonyítékai a COVID-19 vakcinakísérletükről és a minta beleegyezési formanyomtatványai, szemben a jelen jelentés által bemutatott, az ellenanyagtól függő betegség-fokozásra vonatkozó bizonyítékokkal, amelyek széles körben hozzáférhetők bármely szakember számára a terepen dolgozó szakember megállapítja, hogy a beteg megértette azt a konkrét kockázatot, hogy a COVID-19 oltás megkapja az alanyot az enyhe betegségben szenvedő személyből a súlyos betegségben szenvedő személyré,tartós morbiditást vagy akár halált nem valószínű az e klinikai vizsgálatokhoz tervezett informált beleegyezési eljárások.

Az orvosi etikai normák megkövetelték, hogy a fent áttekintett orvosi szakirodalomban szereplő bizonyítékok mértékét figyelembe véve az ADE kockázatát a tájékozott beleegyezésben világosan és határozottan meg kell különböztetni a ritkán észlelt kockázatoktól.valamint a hatékonyság hiányának nyilvánvalóbb kockázata, amely nem függ össze az ADE specifikus kockázatával. A közzétett szakirodalom alapján 2019-ben minden szakképzett orvos számára nyilvánvalónak kellett volna lennie, hogy az oltást kutató alanyok jelentős kockázatot jelentenek arra nézve, hogy oltásuk után súlyos betegségeket tapasztalhatnak, miközben csak enyhe, önkorlátozott betegségben szenvedhetnek ha nem oltják be. A beleegyezésnek világosan meg kell különböztetnie a súlyosbodott COVID-19 betegség specifikus kockázatát a halál kockázatáról és a vakcina hatékonyságának hiányáról szóló általános állításokról.

KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS

Támogatja az NIH R21AI157604 díj (TC-nek).

KÖZZÉTÉTEL

A szerzők nem jelentettek be összeférhetetlenséget a cikk kapcsán.

A SZERZŐ HOZZÁJÁRULÁSAI

A TC és a RV megalkotta ezt a kommentárt. TC írta a kéziratot. Az RV szerkesztette és jóváhagyta a kéziratot.

Felelős Szülők és Emberek Közössége
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el