T-sejtes keresztimmunitás biztosít védettséget
Az ember évezredek óta mikroorganizmusok (vírusok, baktériumok és gombák) között él. Ezek szervezetbe történő behatolását egy fejlett védekezési mechanizmus - az immunrendszer - akadályozza meg.
Az immunrendszer naprakész állapotát pedig ezen a mikrobákkal történő folyamatos találkozás, kontaktus biztosítja. A túl erős higiénés intézkedések káros hatást gyakorolnak szervezetünk saját védekező rendszerére.
Az immunrendszer két részből áll: egy velünk született, nem specifikus immunrendszerből és egy ún. adaptív immunrendszerből.
A nem specifikus immunrendszer képezi az első védelmi vonalat: bőr, nyál, gyomornedv, bélnyálka, rezgő szőrsejtek, kommenzális flóra...alkotják.
Az adaptív immunrendszer alkotói:
- nyálkahártya immunitás (IgA antitestek, elsősorban a belekben és a tüdő hámsejtjeiben termelődik)
- sejt immunitás (T-sejt aktiváció), amely idegen anyagokkal vagy mikroorganizmusokkal érintkezve keletkezhet
- humorális immunitás (IgM)
- B-sejtek által termelt IgG antitestek.
A Cell folyóiratban végzett tanulmány azt mutatja, hogy a legtöbb ember nyálkahártya immunitás (IgA) és sejtes immunitás (T-sejtek) útján semlegesíti a koronavírust, miközben alig vagy egyáltalán nem tapasztal tüneteket.
Egy német kutatócsoport Tübingenben, Hans Georg Rammensee szárnyai alatt 180 db Sars Cov2 vérpróbát vett olyan emberektől, akik a covid-19 vírus miatt megbetegedtek, vagy pozitív tesztet produkáltak, és ezek mellé a minták mellé vettek még 185 próbát korábbról, 2007-2019-ből a covid előtti időből és megvizsgálták ezeket is. Megállapították, hogy azon vérdonorok 80%-a a Sars -cov2 -t megelőző időszakból, akiknek nincsenek antitestjeik Sars-Cov2 ellen, aktív reaktív cellával rendelkeznek, melyek felismerik a Sars-cov2-t. Azoknál pedig, akik átestek a Sars-cov2 fertőzésen ezek a cellák 100 %-osak. Az immunválasz tehát náluk azonnal és nagyon erősen működésbe lépett.

A Sars-Cov2 fertőzések alakulása Észak -Európában:
- 40-50% semmilyen tünetet sem mutatott
- 30-40% gyenge tüneteket produkált
- 17 % kapott kórházi kezelést
Tehát 83 % nem betegedett meg súlyosan.
A T-sejtes keresztimmunitás vizsgálat alapján az emberek több mint 80 %-a védett. A legtöbb embernek van veleszületett vagy keresztimmunitása, mert már kapcsolatba került ugyanazon vírus különböző változataival.

A B-sejtek általi antitestképződés (IgM és IgG) immunrendszerünknek csak viszonylag kis részét foglalja el. Ez megmagyarázhatja, miért lehet 5-10% antitest százalék mellett amúgy is csoportimmunitás.
Az eredeti tanulmány az alábbi linken érhető el: https://assets.researchsquare.com/files/rs-35331/v1/f5e6a012-ba42-4d28-9d8b-990919e350ea.pdf