Tisztelt Óvodák, Iskolák, tisztelt EMMI!

2020.10.03

A szeptemberi tanév úgy vette kezdetét, hogy az intézmények kötelező kézfertőtlenítést vezettek be igen sok helyen, már egészen kicsi, 3 éves gyermekek számára is.

Az iskolákban belépéskor pedig minden gyermek kezére kézfertőtlenítőt használnak, ez a beengedésük feltétele.

Tudomásunk van olyan intézményről is, ahol a fertőtlenítő takarítást a gyermekek végzik olyan vegyszerekkel, melyeket felnőttek is csak biztonsági intézkedések mellett használhatnának.

Ezek a szerek a szervezetükbe jutnak a légutakon keresztül, károsítják a bőrüket és fel is szívódnak a bőrön keresztül egészségügyi problémákat okozva.

Tudomásunk szerint a szülők sem az EMMI részéről, sem az intézmények részéről, a fertőtlenítőszerek alkalmazásával kapcsolatban érdemi tájékoztatást nem kaptak.

Nem ismert előttük a fertőtlenítők fajtája, neve, összetétele.

A Felelős Szülők és Emberek közössége nevében mindezzel kapcsolatban és ezen információk tudatában az alábbiakat szeretnénk leírni:

- Ezek a vegyszerek nem gyermekek napi használatára készültek. Nincs olyan tanulmány, amely hosszú távú, a gyermekek bőrén napi rendszerességgel végzett biztonságos használatukat igazolná.

- A kormány hivatalos tájékoztatója szerint is "vegyszernek minősülnek, ezért használatuk fokozott figyelmet követel. Kerülni kell a túladagolásukat, az erre vonatkozó forgalmazói utasítást, (pl. kézfertőtlenítők esetén hányszor használható naponta, az életkor figyelembevételével) is be kell tartani."

-Az óvodai / iskolai szakszemélyzet a szerek használatával kapcsolatban tájékoztatást , oktatást nem kapott, egészségügyi hatásokról nem tájékoztatták, azok kezelésével kapcsolatban biztonságtechnikai vizsgát nem tettek. (gyúlékony anyag, tűz- és robbanásvédelmi intézkedések, balesetek elkerülése)

- A gyermekek keze igen érzékeny, azt a különböző vegyi anyagok fokozottan károsíthatják. Bőrgyógyászok megerősítése alapján a kézfertőtlenítők a normál flórát is eltávolítják a bőrről, tehát azokat a védekező baktériumokat, melyek az immunrendszer részeként segítenek megvédeni a gyermeket. Ezen felül a bőr lipid rétegét is eltüntetik, így a védő funkciók közül kettőt azonnal törölnek. A védtelenül hagyott bőr pedig ekcémás lehet, kiszárad és sokszor csak szteroidokkal, antibiotikumos kezeléssel hozható újra helyre.

- A kisgyermekek keze a fertőtlenítést követően sokszor már a szájukban van, így a nyálkahártyán keresztül is felszívódik az anyag.

- Az összes bőrgyógyászati szakmai cikk ír róla, hogy a kézfertőtlenítők használatakor valamilyen regeneráló krémet is szükséges használni, ez pedig az intézményekben sehol sem biztosított.

A kézfertőtlenítők többféle anyagot tartalmaznak, melyek gyermekek számára fokozottan ártalmasak!

Legfőbb összetevőjük az alkohol (min 60%), amely irritálhatja, kiszáríthatja, hámlasztja a bőrt, károsítja a bőrsejteket, és lebontja természetes védőrétegét, valamint vizet von el a bőrsejtektől, és növeli bőrgyulladás kialakulásának az esélyét.

Az így kialakult mikrotraumás elváltozások pedig lehetőséget teremtenek a mikroorganizmusok elszaporodásának, és a bőr így potenciális fertőzőforrássá válik. Az ilyen bőrt már nem lehet hatásosan megtisztítani, fertőtleníteni!

A kézfejeken, kézujjakon a bőr megvastagszik, érdessé válik, felszínén vérzékeny berepedések keletkeznek. A száraz, gyulladt bőr már nem rendelkezik megfelelő védekezőképességgel, számos kórokozó - például a bőrgomba és a vírusos szemölcs - megtelepedését is megkönnyíti.

  1. Az antibakteriális szerek túlzott használata jelentős szelekciós nyomás a baktériumoknak. Sokkal könnyebben megjelennek az antibiotikum-rezisztens baktériumok, melyek később súlyosabb problémákat indukálnak. A bőrön található hasznos baktériumok megölésével, azok lebontásával megfosztják a bőrt annak természetes védekező rétegétől is védtelenné téve a kórokozókkal szemben.
  1. A kézfertőtlenítők káros hatásai halmozottan azoknál az alkoholmentes készítményeknél jönnek elő, melyek a triklozán nevű antibakteriális hatóanyagot tartalmazzák. A triklozán hosszútávon komoly egészségügyi károsodást okoz!

Hatására antibiotikum-rezisztencia jön létre, tehát az antibiotikumok többé nem

lesznek képesek elpusztítani a baktériumokat.

Egy Európai Uniós vizsgálat (EU's Scientific Committee on Consumer Safety, 2010)

szerint a triklozán a baktériumok genetikai állományába beavatkozva, szuperrezisztens

baktériumok kialakulását okozza. Így az ilyen kézfertőtlenítő gélek több szempontból

is károsak. Minél több kézfertőtlenítőt használnak tehát, annál kevésbé lesznek a

gyermekek ellenállóak a fertőzésekkel szemben.

  1. A triklozán számos tanulmány szerint hormonháztartást zavaró hatású, egyes vizsgálatok szerint gyengén gátolja a férfi és a női nemi hormonokat. Az agysejtek felszínén található speciális receptormolekulákhoz kapcsolja magát, amelynek hatására megnő az agysejt kalciumszintje, ez pedig a mentális fejlődés egyensúlyának megbomlásához vezethet.
  1. A Missouri Egyetem kutatói igazolták, hogy a fertőtlenítők hatása megemelheti a bioszfenol-A (BPA) koncentrációt a szervezetben. Használatuk miatt könnyebben behatol a szervezetbe a BPA, amely megzavarja az endokrin rendszert, ugyanis utánozza az ösztrogén és más hormonok hatását, ezzel befolyásolva a szervezet működését.

A két fő összetevő mellett az illatanyagok is okozhatnak problémákat, az illatosított változat ugyanis nagy eséllyel tele van olyan kémiai vegyületekkel, mint a flatátok vagy parabének, amik szintén károsíthatják a hormonrendszert.

Mindezek alapján a kézfertőtlenítő hatása súlyos egészségkárosodási kockázatot hordoz

magában.

Az intézményekben többek között az alábbiakat alkalmazzák napi rendszerességgel:

Clarasept, Grabosept, Medasept, Bradogél, kéz és felületfertőtlenítő feliratú ismeretlen anyag, Kliniko, ismeretlen szer amit az EMMI-től kaptak?

A kormány tájékoztató weblapján az alábbiak állnak:

"Végül ismételten hangsúlyozzuk, hogy a vírusterjedés elkerülésének egyik legfontosabb módja a rendszeres és alapos, legalább 30-40 másodpercig tartó szappanos kézmosás. A szappannak önmagában is kórokozó-gyérítő hatása van, a természetes zsírréteg eltávolításával megakadályozza a kórokozók megtapadását és felszaporodását a megtisztított bőrfelületen."

Forrás: https://www.nnk.gov.hu/index.php/koronavirus-tajekoztato/615-milyen-fertotlenitoszert-valasszunk-a-koronavirus-elleni-vedekezeshez-mire-figyeljunk-a-fertotlenitoszerek-

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai szintén a minél gyakoribb, langyos vizes-szappanos kézmosás!

Az FDA egyik vezető mikrobiológusa szerint nincs rá bizonyíték, hogy ezek a fertőtlenítők bármennyivel is hatékonyabbak lennének a betegségmegelőzésben mint az egyszerű szappanos kézmosás. A legújabb kutatások szerint a mindennapos és hosszútávú fertőtlenítő használat kockázatai felülmúlják a pozitív hatásokat.

A fertőtlenítők használata mindezeken felül egyáltalán nem garantálja a fertőzés megelőzését, hiszen a koronavírus néhány órától 2-3 napig megőrzi fertőzőképességét a különböző felületeken. Rézfelületeken 3 óra, kartonpapíron 24 óra, műanyag felületen és rozsdamentes acélon 2-3 nap a fertőzőképessége.

A felületre juttatást követően műanyagon 72 óráig, míg rozsdamentes acélon 48 óráig is fertőzőképes maradt.

A Magyar Köztársaság Alkotmánya 70/D. §-ának rendelkezése szerint

"A Magyar Köztársaság területén élőknek joguk van a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez." Az egészséghez való jog azt is magában foglalja, hogy a jogosult személlyel szemben mindenki más kötelezett. Tartózkodnia kell tehát minden olyan magatartástól, amely az egyén meglevő egészségi állapotában hátrányos változást idéz elő."

A fertőtlenítő szerek használatával a gyermekek egészséghez való joga is sérül.

Amely súrolja az egészségsértés kategóriáját:

Az Egészségügyi Világszervezet meghatározása szerint az egészség az ember testi, lelki és szociális jólétét jelenti, és nem csupán a betegség vagy fogyatékosság hiányát. Erre és a kialakult joggyakorlatra is figyelemmel, a lelki bántalmazások az egészségsértés körében kerülhetnek értékelésre. Az egészségsértés a testi bántalmazás mellett kisegítő helyet foglal el, és azokat az eseteket öleli fel, amikor az egészség sérelme nem a test közvetlen bántalmazása, hanem más okból (pl mérgezés, más betegséggel megfertőzés, pszichikai betegség előidézése) áll elő.

Országos Igazságügyi Orvostani Intézet 16. számú módszertani levele alapján:

"A testi sérülés folyamat, amelyet valamely külső behatás - erőművi, fizikai, kémiai behatás vagy ezek kombinációja - indít meg, és amelynek következtében a szervezet sejtjeiben, szöveteiben alaki eltérés (folytonosságmegszakítás vagy anyaghiány), illetve működési zavar keletkezik. Egészségsértés akkor következik be, ha külső behatás vagy biológiai tényezők eredményeként testi vagy lelki működési zavar betegség/kóros állapot alakul ki.

Mindezekre tekintettel kérjük a fertőtlenítőszerek ezen intézmények területén való használatának azonnali beszüntetését.

Köszönettel:

Felelős Szülők és Emberek Társasága

(FÉSZEK)

e-mail: felelosszulokesemberek@gmail.com

Kelt: 2020.október.03.

Felelős Szülők és Emberek Közössége
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el